تادائو آندو

تادائو آندو _ اخبار تولد رسمه_رسمه زادروز

تادائو آندو معمار و طراح خودآموخته ی ژاپنی است. او در سال ۱۹۴۱ در اوساکای ژاپن متولد شد.

آندو که در ابتدا به عنوان یک بوکسور حرفه ای فعالیت می کرد همزمان در زمینه ی نجاری هم تجاربی کسب می کرده است.

او پس از سفری به توکیو و بازدید از Imperial Hotel  اثری از فرانک لوید رایت در دوره هایی در حوزه ی طراحی و دیزاین شرکت می کند و دو سال بعد از آن با سفری به اروپا و بازدید از سایر بناهایی اثر معمارانی چون لوکوربوزیه و میس ون دروهه در سال ۱۹۶۸ دفتر معماری خود را در زادگاه خود تأسیس می کند.

او اولین بار در ۱۹۷۶ پس از تکمیل خانه ی Row در سومیوشی توجهات بسیاری را به خود جلب می کند. خانه ای که نسبت به محیط بیرونی کاملاٌ بسته است در حالی که فضای میانی و بازی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

با مشاهده ی اکثر آثار او مانند بناهای مذهبی شناخته شده ی کلیسای نور،کلیسای آب و معبد آب می توان از معماری او به عنوان معماری مدرن ژاپن یاد کرد. و گرچه بیشتر آثار او در ژاپن ساخته شده اند اما او در سایر نقاط دنیا آثاری چون توسعه ی موزه ی هنر مدرن فورث ورث، بنای فرهنگی the grand theater hall در شانگهای چین و اخیراً آپارتمانی در نیویورک نیز بنا کرده است.

او به جز بنای فرهنگی the grand theater hall در شانگهای و آپارتمان نیویورک در سال های اخیر یک معبد بودا را نیز در یکی از شهرهای شمالی ژاپن برای مجسمه ی بودایی که هفده سال پیش ساخته شده بود طراحی و بنا کرده است. خود تادائو آندو که ایده ی این کار را ‘head-out Buddha’ می خواند مجسمه ی بودا را زیر تپه ای از گُل قرار می دهد.

کلیسای نور

تادائو آندو _ کلیسای نور

کلیسای روی آب

تادائو آندو _ کلیسای روی آب

فضای میانی Row House

نما از سمت خیابان، Row House

No 152 Elizabeth St, New York

موزه ی هنر مدرن فورث ورث

تادائو آندو _ موزه ی هنر مدرن فورث ورث

معبد آب

تادائو آندو _ معبد آب

معبد آب

معبد بودا

معبد بودا

تادائو آندو

The Grand Theater Hall, Shanghai

تادائو آندو

The Grand Theater Hall, Shanghai