سوزن دوزی و دیزاین

درباره ی ورکشاپ سوزن دوزی و دیزاین :

امروزه پیوند بین ارزشهای تاریخی و هنر مدرن میتواند در باززایی منابع اقتصادی موثر و چرخه سالم تولید از گامهای ارزشمند و رو به جلو محسوب شود . چنانکه میدانید در مواجهه با اقتصاد جهانی و نیاز به تولید و هماوردی با رقبای خارجی حفظ هویت فرهنگی از اهرمهای قدرتمند موفقیت و نوآوری است اگر بتوان از ترجمانی امروزین به واسطه جذابیت از آن مدد جست . لذا طراحان و استادکاران هر یک از عرصه های هنری و فرهنگی با جستجو در ماهیت و ادراک سنن پیشین می توانند پلی به سوی فردای روشن بسازند و پایه گذار نگاهی نو گرا به مقوله تولید محصولات جدید در حوزه های مختلف باشند .

یکی از این مهارتهای کاربردی سوزندوزی و دوخت ها و رودوزی های سنتی است . نگاهی اجمالی به این هنر که پیشینه بسی طولانی در میان اقوام مختلف ایرانی دارد ما را به درجه اهمیت بیش از پیش آن واقف می سازد. استفاده از این روشهای دوخت در انواع پوشش و لباسها ، زیور آلات ، اکسسورها و جزئیات و یا کلیات تزئینات داخلی منزل و محصولات جانبی مستقل موید این مهم می باشد .
گروه آموزش آتلیه دیزاین رسمه با هدف پیوند بین مهارت و اشتغال آسان بر آن است که دوره های متفاوتی را در کنار آموزشهای جنبی و تکمیلی کارآفرینی برای ورود هنرجویان به جهان طراحی ، تولید و عرضه محصولات داخلی فراهم آورد .

در این راستا ورکشاپ اول ما  “سوزن دوزی و دیزاین” با خانم مریم سماک جلالی ۲۶ اردیبهشت ۹۸ در آتلیه رسمه برگزار می شود.

ورکشاپ اول:

آموزش دوخت هزاره بهمراه اشانتیون ویژه دوخت هنرکاموادوزی با نمای پرسپکتیوی

برای ثبت نام در این ورکشاپ می توانید با شماره ی ما ۰۲۱۸۸۷۴۱۶۴۰ تماس بگیرید.

در زیر نیز توضیحات مختصری در مورد انواع دوخت های این هنر را می توانید مطالعه کنید و نمونه های این انواع دوخت اثر خانم سماک جلالی را ببینید:

کاموادوزی :

معمولا هر دوختی که با کاموا دوخته شود کاموادوزی گویند.

کاموادوزی در کشور ما سابقه‌ی طولانی دارد . این دوخت در دوران هخامنشی ، اشکانی و به خصوص ساسانی برای تزئین لباس ، پرده و درفش کاربرد داشته است. در دوره سلجوقی، تیموری و صفوی آثار بیشتری از این هنر در دست هست که در موزه های مختلف ایران و جهان نگهداری می شود.

کاموا دوزی برای تزئین وسایل منزل (آباژور، کوسن، رومیزی، تابلو ، روتختی) ، کیف و کفش ، پادری ، تزیین حوله ، لباس ، حاشیه پرده و حتی زیورآلات کاربرد دارد.

استفاده از دوختهای تزئینی و سنتی امروزه مطابق سلیقه زندگی مدرن خود حکایتی دیگر است . هرچه خلاق تر این ارزشهای هنری ، فرهنگی را انتقال بدهیم و در طرح ها استفاده کنیم بی شک موفق تر خواهیم بود . نگاه نو به آنچه سالها محمل فرهنگی هنرهای تزئینی و سنتی است و یافتن مجاری جدید عرضه و تولید آنها به حفظ و دوام بقای آن در مسیر زمان  می انجامد . بدیهی است هر چه بتوانیم روند طراحی و عرضه چنین هنری را به روز تر کنیم بر میزان اقبال جامعه و پذیرش اثر یاری می رساند. علاوه بر آن به توسعه صادرات نیز کمک شایان توجهی خواهد کرد.

ورکشاپ سوزن دوزی و هنر دوخت هزاره با خانم مریم سماک جلالی در آتلیه طراحی رسمه

دوخت هزاره:

هزاره ها قومی هستند که بیشتر در افغانستان و سیستان و بلوچستان زندگی زندگی میکنند و این دوخت زیبا را می دوزند.

ورکشاپ سوزن دوزی و هنر دوخت هزاره با خانم مریم سماک جلالی در آتلیه طراحی رسمه

هنر شیدا :

یکی از دوخت های زیبای سیستان دوخت شیدا ست . کوه شیدا در زابل همان کوهی ست که آرش قهرمان ایرانی از روی آن تیری رها کرده و مرز ایران و توران را مشخص کردند . مردم این منطقه دوختی به نام شیدا دارند که زیبا و چشم نوازست.

دوخت شیدا برای تزئین وسایل منزل (آباژور، کوسن، رومیزی، تابلو، روتختی) ، کیف و کفش، پادری ، تزیین حوله ، لباس ، حاشیه پرده و حتی زیورآلات کاربرد دارد.

ورکشاپ سوزن دوزی و هنر دوخت هزاره با خانم مریم سماک جلالی در آتلیه طراحی رسمه