معرفی منابع کنکور ارشد طراحی صنعتی

منابع کنکور ارشد طراحی صنعتی

با توجه به اینکه در این روزها بسیاری خود را برای شرکت در کنکور ارشد طراحی صنعتی آماده می کنند، ما در این مقاله سعی کرده ایم که به زبانی ساده و مختصر تعدادی از منابع کنکور ارشد طراحی صنعتی جهت استفاده داوطلبان معرفی کنیم .

باید توجه داشته باشیم که به علت گستردگی اطلاعات طراحی صنعتی فقط گزیده ای از این منابع در دسترس است که داوطلب باید برای کنکور ارشد و حتی افزایش دانش طراحی خود مطالعه کند. توصیه ما این است که داوطلبان در کنار آنها منابع تکمیلی را نیز دور از نظر نداشته باشد . مطالعه ی منسجم و هدفمند این منابع دستیابی به هدف غایی شما را که همانا موفقیت در کنکور ارشد طراحی صنعتی است میسر خواهد ساخت.

در سالهای اخیر با تغییراتی که در چیدمان و انتخاب طراحان سوال کنکور ارشد صورت پذیرفته و تخصصی شدن منابع کنکور ارشد طراحی صنعتی ، آزمون تئوری در چهار بخش برگزار می گردد.( این چهار بخش را اینجا ببینید.)

همانطور که در چهار بخش آزمون تئوری ملاحظه کردید زیر مجموعه ها ی هر بخش به صورت مختصر از طرف سازمان سنجش کشور معرفی می گردد که از این بین به فراخور موضوع کتابها طبق همین جدول خدمت شما معرفی می نماییم. شرح مفصل تری از کتاب های “اصول طراحی محصول، طراحان چه می دانند، طراحی در معنای هنر و طراحی صنعتی، مواد و روش های تولید” که در اینجا ذکر شده است را در # رسمه – کتاب در اینستاگرام رسمه نیز می توانید ببینید.

توصیه می کنیم داوطلبین با توجه به توانایی های خود و ضرایب هر درس اقدام به مطالعه دروس نمایند و از حذف هر کدام از سرشاخه ها به هر دلیل به شدت اجتناب کنند.

کلیات طراحی صنعتی

این کتاب به همت آقای حکیمی تدوین و تالیف شده است سر آغاز خوبی برای مطالعه محسوب می شود و با ایجاد دسته بندی مدون کلید واژه های خوبی ارائه می دهد.

اصول طراحی محصول

این کتاب با توجه به دسته بندی مطالب جزو کتبی است که بایستی در اولویت دوم خوانده شود . با توجه به مثالهای خوبی که در آن مطرح شده جزو منابع تصویری برای جستجوی  بیشتر قرار می گیرد .

“این کتاب حاوی ۵ فصل است که در هر فصل مباحث بنیادین و حائز اهمیت در طراحی محصول به همراه مطالعات موردی، بررسی و بیان شده است.

آقای موریس در کتاب خود به مطالبی همچون مصاحبه با طراحان علت موفقیت های آنان و هم چنین تصویر پروژه ها و محصولات و نگرش های نوین به طراحی صنعتی پرداخته است.

هدف این کتاب فراهم نمودن دیدگاهی کامل و مرتبط با فرآيند های طراحی است که گاهی طراحان به سختی آن را درک کرده و یا از دیدشان پنهان می ماند. “اصول طراحی محصول” حاوی تمامی پاسخ ها نیست. اما هدف آن کمک به شما برای توسعه سبک طراحی خاص خود و ایده­هایتان است.

هم چنین در این کتاب می توان به انتخاب صفحات و موضوعاتی در باب

 • اطلاعات محصول
 • زندگی نامه
 • مطالعات موردی
 • تصاویر
 • متون
 • تصاویر

را مطالعه کرد.”

طراحی صنعتی یک دعوت برای تغییر

کتاب مذکور به همت آقای هاشمی تدوین و تالیف شده است و بیشتر شرح تجربیات شخصی نویسنده بعنوان یک طراح و مدرس رشته طراحی صنعتی است و برای آنانی که می خواهند بتازگی در مسیر دیزاین قرار بگیرند و چه بسا تغییر رشته بدهند توصیه ی اکید می شود.

طراحی صنعتی نگرش ها و شیوه ها

بیش از بیش نوع نگاه نویسنده مجذوب کننده است این کتاب بعنوان مرجعی برای مطالعه به این موضوع می پردازد که طراح کیست و به کجا خواهد رفت و از همین منظر نمونه های خوبی را در حیطه ی دیزاین برشمرده است . هر چند در انتهای کتاب بیشتر توجه به معرفی طراحان دارد ولی همچنان کتابیست جذاب برای مطالعه.

نوآوری طراحی محور

این کتاب نیز به همت دوست عزیزمان آقای مقیمی ترجمه شده است . هر چند در مواجهه ی اول اینگونه به نظر می رسد که چنگی به دل نخواهد زد ولی برای آن دسته از طراحان که می خواهند در آزمون ارشد طراحی صنعتی شرکت کنند خواندن آن توصیه شده تا در توسعه ی مطالعه در کنکور ارشد طراحی صنعتی مفید واقع شود.

طراحان چه می دانند

این کتاب جز مجموعه ی چهار باغ است و در آن می توانید خود طراح و جایگاه آن را بشناسید . از جمله کتبی است که در ابتدای راه باید مطالعه شود.

“برایان لاوسون نویسنده کتاب ‘طراحان چه می دانند؟’، استاد معماری دانشگاه شفیلد است .او معمار و روانشناسی صاحب نظر در مطالعات فرآیند طراحی است .
این کتاب نه تنها برای معماران و طراحان صنعت بلکه برای تمامی افراد جامعه دیزاین مفید است.
بخشی از پیشگفتار برگردان فارسی (آیدین مهدیزاده تهرانی):
برایان لاوسون در این کتاب با جستجوی خود طراح و جایگاه آن سعی در توضیح این نکته دارد که طراحان چه تفاوتی با دیگر اقشار جامعه دارند.
و به پرسش های حاشیه ای که گاهی از متن مهم تر می شوند نیز پاسخ می دهد.پرسش هایی از این دست که جایگاه اتودهای دستی طراحان در ساختن دنیای ذهنی آن ها کجا است .شیوه ی درست نگریستن به پدیده های اطراف برای رسیدن به ایده های ناب و بکر چگونه است.ابزار کار طراحان برای رسیدن به حل مسائل کدامند و…”

طراحی در معنای هنر

کتابی دیگر از مجموعه ی چهار باغ که به تعریف دیزاین می پردازد . کتاب مناسبی است بری ساختن راهی برای دانشجویان در ابتدای مسیر .

“ترجمه کتاب طراحی در معنای هنر با قلم برونو موناری طراح ایتالیایی به عنوان اولین کتاب از مجموعه دانشنامه ی طراحی؛
به مفاهیم پایه و اساسی طراحی در معنای عام و طراحی صنعتی در معنای خاص آن پرداخته است .
قلم انتقادی و شیوه ی شیرین نگاه نویسنده این کتاب را به یکی از جذاب ترین و مهم ترین مراجع رشته ی طراحی در سراسر دنیا تبدیل کرده است.
این کتاب با متن روان و گویا با مثال های دم دستی از زندگی پیرامون بشری این شائبه را در ذهن خواننده ایجاد میکند که مطالب عنوان شده در آن مطالب سطحی و احتمالا مورد نیاز دانشجویان آغاز راه طراحی است . در حالیکه در پس هرجمله که به سادگی بیان شده است مفاهیم عمیقی وجود دارد که هر کدام سرآغاز فصل جدیدی در مسیر مطالعه طراحی است.
بخش بزرگی از عبارات و اصطلاحات مورد استفاده ی موناری مفاهیمی خود ساخته و تولیدی هستند که بعضی با مفاهیم رایج و متداول امروزی آن و مخصوصا در فرهنگ ما بسیار فاصله دارند . حین مطالعه ی کتاب این موضوع را در تقسیم بندی چهارگانه ی سر فصلها لمس خواهید کرد .
سر فصل های این کتاب پس از مقدمه :

 • طراحان و شیوه گرایان
 • طراحی تجسمی
 • طراحی گرافیک
 • طراحی صنعتی
 • طراحی پژوهشی

هستند . او با نگاهی نو و منتقدانه این مفاهیم را به چالش کشیده و چهارچوبهای رایج را فرو میریزد .ساختار کتاب ساختاری نامتداول است که بیشتر به دفترچه ی خاطرات یا یادداشت های پراکنده می ماند ولی در حین ساختاری ساده ، بی پیرایه و روان تلنگر میزند در لفافه مفاهیم خود را بیان میکند و چیدمانی نو دارد.”

طراحی محصول

این کتاب از جمله کتابهای مفیدی است که نویسنده از منظر مدیریتی و بیزینس به موضوع دیزاین پرداخته است و روشهای متعددی را برای طراحی و توسعه آن در جایگاه شغلی معرفی می کند . مطالعه آن در مراحل پایانی توصیه می شود و شامل مباحثی ست که در درس مبانی بدان پرداخته می شود.

پسامدرن و طراحی فرا صنعتی

این کتاب آنطور که از نام آن بر می آید آنچنان کتابی مختص تاریخ طراحی صنعتی نیست و برای داوطلبین کنکور ارشد طراحی صنعتی کتاب مناسبی برای جامعه شناسی دیزاین است و به مباحث کلیدی طراحی در دنیای هنر می پردازد . این کتاب به دوستداران رویکردهای دیزاین توصیه می شود.

طراحی صنعتی ، مواد و روشهای تولید

همانطور که از نام آن استنباط می شود این کتاب مرجع مناسبی برای درس مواد و تکنیکهای تولید است.سرفصل‌های این کتاب شامل توضیحاتی در باره فلز پلاستیک لاستیک شیشه سرامیک و روشهای تولید آنها می باشد .

“جیم لسکو نویسنده ی اثر استاد دانشگاه و صاحب نظر در طراحی و فرآیندهای ساخت است. او در پیشگفتار کتاب خود بیان میکند که دانشجویان طراحی صنعتی در پی درک مفاهیم اصلی و کلی نگرند آنها بر این باورند که در طراحی انتخاب مواد و مشخص نمودن روش تولید وظیفه ی آنان نیست از طرف دیگر به این امر واقفند که مواد و روشهای تولید در چگونگی طراحی آنان عاملی تعیین کننده است و بایستی به آن مسلط باشند.
مقدمات ایجاد اثر بیش از ۴ دهه ی پیش فراهم آمده است که در سال ۲۰۰۸ ویرایش جدیدی بر نسخه ی اولیه کتاب به چاپ رسید. البته ترجمه ی کتاب مربوط به زمانیست که هنوز مهندسی مواد بدین پایه از پیشرفت نرسیده بود پس میتوان گفت این کتاب در مهندسی مواد شامل اصل مرور گذر زمان گردیده است.
کتاب حاضر بیش از آنکه کتابی مفصل و توضیحی باشد مجموعه ای اجمالی است و بیشتر مرجعی است که دانشجو بتواند با کمک آن به تحقیق بیشتر در موارد ذکر شده بپردازد.
جیم لسکو در کتاب خود سعی دارد به دانشجویان سرفصلی جامع و مدون از منابع ، موارد و موضوعات مربوط به تولید و ساخت جهت تحقیق بیشتر ارائه دهد.
برای مطالعه ی این کتاب به توصیه های زیر توجه کنید:

 • از در جا زدن در مطالعه سه فصل اول کتاب خودداری کنید و به فصل ۴ بپردازید.
 • ضمن مطالعه متن کتاب به مطالعه و تحقیق در این زمینه بخصوص با مشاهده ویدئو روشهای تولید بپردازید.
 • در بخش پلاستیک بجای حفظ کردن مثالها و کاربردها به چرائی و دلایل استفاده از آن ماده و کاربرد آن توجه کنید.
 • سعی کنید در مطالعه ی فرآیندهای تولید به شباهت روشها توجه کرده و آنها را طبقه بندی نمائید.
 • توجه داشته باشید که روشهای تولید پلاستیک ،لاستیک و شیشه و سرامیک جدای از روشهای ساخت فلزات نیست بلکه این فرآیندها در ادامه ی فصول قبل معنی و مفهوم پیدا میکنند.”

ارگونومی

کتاب ارگونومی ساندرز از معدود کتاب هایی است که بصورت جامع و روان مباحث بنیادی ارگونومی را توضیح میدهد ولی نباید از یاد ببریم که اطلاعاتی که قرار است خوانده شود برای کاربرد و استفاده طراحان است. اگر چه کتابی جامع محسوب می شود ولی مطالعه ی جزوات کمکی در کنار آن خالی از لطف نیست.

اصول ارگونومی در طراحی سیستم های حمل دستی کالا

این کتاب به همت جناب دکتر نائینی تدوین و تالیف شده است و کتاب خوبیست جهت مطالعه و کسب اطلاعات در زمینه فیزیولوژی بدن و تجهیزاتی که برای یک پست کارارگونومیک لازم است این کتاب در اولویت دوم مطالعه قرار می گیرد.