ورکشاپ طراحی در فرهنگ، فرهنگ در طراحی

ورکشاپ طراحی تجربه در فرهنگ، فرهنگ در طراحی

ورکشاپ طراحی تجربه در فرهنگ فرهنگ در طراحی به منظور دستیابی به درک عمیق تر از موضوع فرهنگ در طراحی با متد دانشگاه تکنولوژی دلفت هلند برای شش روز برنامه ریزی شده است.

هدف ورکشاپ طراحی تجربه در فرهنگ فرهنگ در طراحی، در مرحله اول، افزایش حساسیت فرهنگی در طراحی و در روند فکری دانشجویان رشته طراحی است. همچنین، معرفی و آموزش ابزار کالتورا و کارت های عبور از شکاف های فرهنگی برای طراحی در بستر فرهنگ در این کارگاه صورت می گیرد. این کارگاه فشرده در مدت شش روز به صورت تئوری و عملی انجام می شود. در ابتدا توضیحاتی در مورد تعریف و ضرورت «فرهنگ» و «طراحی تجربه» به همراه مثال، ارائه می شود. ابزارهایی همانند اكترز مپا ، پرسونا و سناریو معرفی می شود تا شرکت کنندگان به صورت عملی در پروژه های خود از آنها استفاده کنند. در انتها جعبه ابزار کالتورا و کارت های “عبور از شکاف های فرهنگی معرفی می شود، کارت ها و ابزار آن در اختیار هر گروه قرار می گیرد تا در پروژه ها مورد استفاده قرار گیرد.

دانشجویان در گروه های چهار تا شش نفره، با توجه به زمینه ای که برای کارگاه در نظر گرفته شده، موضوعی را انتخاب می کنند و فرآیند طراحی را در قالب یک پروژه کوچک، از آغاز تا پایان انجام می دهند.

جزئیات ورکشاپ طراحی در فرهنگ، فرهنگ در طراحی

 • تاریخ شروع ورکشاپ

  ۳ اسفند ماه ۹۸

 • زمان برگزاری ورکشاپ

  روزهای زوج- ۳ تا ۱۴ اسفند،ساعت ۱۷ الی ۲۰

 • تعداد جلسات

  ۶ جلسه ی ۳ ساعته

 • هزینه ی ورکشاپ

  ۳۸۰ هزار تومان

 • ثبت نام

  ۴۰ ۱۶ ۷۴ ۸۸ – ۰۲۱

 • محل برگزاری

  سهروردی شمالی(بین مطهری و بهشتی)، خیابان حسینی(سورنای سایق)،کوچه ی حدادیان، پلاک ۲۹

ثبت نام زود هنگام

هنرجویان در زمان ثبت نام زود هنگام از تخفیف بیست درصدی طرحِ ثبت نام زود هنگام ما بهره مند می شوند.پیش از ثبت نام قوانین شرکت در دوره های ما را در بخش قوانین سایت حتما مطالعه فرمایید. پس از ثبت نام در صورت انصراف هنرجو، هیچگونه وجهی استرداد داده نمی شود.
مهلت ثبت‌نام زود هنگام ورکشاپ طراحی در فرهنگ، فرهنگ در طراحی:
تا ۱۹ بهمن ۹۸٫

معرفی اساتید ورکشاپ

ورکشاپ طراحی تجربه در فرهنگ، فرهنگ در طراحی
ورکشاپ طراحی تجربه در فرهنگ، فرهنگ در طراحی

ضحی فقیه حبیبی: 

 • کارشناس ارشد طراحی صنعتی از دانشگاه تهران.
 • زمینه فعالیت او طراحی برای شادی عمیق و طراحی تجربه است. طراحی برای شادی را با استفاده از مفاهیم روانشناسی مثبت انجام می‌دهد و علاقمند است که مفاهیم عمیقی همچون روانشناسی و حتی عمیق‌تر از آن، عرفان را در طراحی به صورت کاربردی به کار گیرد.
 • در زمینه طراحی برای شادی مقالاتی در سطح بین­ المللی ارائه کرده و به چاپ رسانیده. همچنین کارت هایی برای ایده پردازی در زمینۀ طراحی برای شادی طراحی و آماده کرده که در طی چند ورکشاپ توسط دانشجویان طراحی مورد ارزیابی قرار گرفته ­اند.
 • ضحی فقیه حبیبی به مدت ۱ هفته دوره طراحی فرهنگی را تحت آموزش اساتید دانشگاه دلفت هلند در دانشگاه تهران، پردیس کیش گذرانده است.
 • بعلاوه در برنامه ریزیهای ورکشاپ های بین المللی دانشگاه تهران پردیس کیش همکاری داشته است.

ونوس جلالی:

 • فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه هنر تهران و کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران.
 • در دوران دانشگاهی فعالیت او در حیطۀ طراحی تجهیزات کمک درمانی بوده است و اختراعی را در زمینۀ کاهش تعریق به ثبت رسانیده است.
 • زمینۀ علاقۀ او هم اکنون متمرکز بر روانشناسی، کمک به تغییر و تعامل است. او با حضور گروهی در اولین دوره از مسابقات ال­جی گلوبال چلنجر، پروژه­ای را با «عنوان طراحی برای بهزیستی جامعه از طریق احساسات برگرفته از فرهنگ» ارائه داد. گروه، در طی چهار مرحله، به عنوان برنده بزرگ انتخاب شد.
 • با حمایت ال­جی الکترونیکس، یک دورۀ فشرده دو هفته ای را زیر نظر پروفسور زینگاله در دانشگاه پلی تکنیک میلان گذراند که این تجربه منجر به فعالیت کاری در حیطه تبلیغات خلاقانه، تبلیغات تعاملی و تبلیغات بازی­گون شد.
 • او علاوه بر گذراندن ۱ هفته دوره طراحی فرهنگی، تحت آموزش اساتید دانشگاه دلفت هلند در پردیس کیش دانشگاه تهران، دوره آنلاین طراحی حساس به فرهنگ دانشگاه دلفت را نیز به مدت ۹ هفته تحت آموزش آنه میک ون بوئن سپری کرد.
 • در حال حاضر، ونوس جلالی هم بنیانگذار گروه طراحی تعاملی یانا است.

کارگاه های برگزارشده

کارگاه طراحی تجربه در فرهنگ، فرهنگ در طراحی، اولین بار اردیبهشت ۹۸، با حضور ۲۴ دانشجو، در دانشگاه هنر اصفهان برگزار گردید. زمینه انتخاب شده در اصفهان، ایجاد تجربه خوشایند استقبال برای گردشگر بود. دانشجویان پس از یادگیری بخش تئوری، موفق شدند با دید جدیدی به مشاهده بروند و موضوعات جالبی در ارتباط با زمینه فوق انتخاب کنند به عنوان مثال مشکلاتی که توریست های خارجی هنگام خرید دارند، اعم از خواندن صفرهای اسکناس های ایرانی و عدم اطلاع از فرهنگ چانه زنی و تعارف.

در این چهار روز دید دانشجویان عوض شد و توانستند با لنز فرهنگ به مسائل نگاه کنند. یاد گرفتند که فرهنگ لزوماً فقط بنای تاریخی نیست، بلكه ارزش پشت آن بنای بخصوص است و حتی شاید فرهنگ هيچ كدام از اینها هم نباشد و رفتاری باشد که مردم یک جامعه با آن درگیر هستند. بدین ترتیب به دانشجویان آموزش داده شد که به دنبال لايه سطحی فرهنگ نبوده و ارزش های پنهان را پیدا کنند. در نتیجه در این چهار روز نگاه دانشجوها تغییر کرد و توانستند به طرز دیگری به مسائل نگاه کرده و ایده دهی کنند، همچنین موفق شدند از طراحی محصول با عملکرد گذر کرده و به صورت عملی و واقعی برای تجربه طراحی کنند.

به دنبال تجربه موفق برگزاری کارگاه در اصفهان و استقبال و رضایت شرکت کنندگان و اساتید دانشگاه دومین کارگاه طراحی در فرهنگ، فرهنگ در طراحی” مرداد ماه ۹۸ در دانشگاه معماری و هنر پارس با حضور ۳۰ نفر برگزار شد. از آنجا که تهران شهری شلوغ و پرتنش است، تجربه خوشایند نوع دوستی و مهربانی در روابط اجتماعی به عنوان زمینه انتخاب شد روند این کارگاه همانند کارگاه اول بود و همان تغییر دیدگاه و ایده دهی متفاوت برای دانشجویان ایجاد شد. علاوه بر یادگیری روند طراحی دانشگاه دلفت و به کارگیری عملی آن با استفاده از ابزارهای مرتبط با طراحی برای فرهنگی در این کارگاه شرکت کنندگان متوجه شدند که می توانند برای ارزش های والای انسانی همچون مهربانی هم طراحی کنند و باعث ایجاد شادی و لبخند افراد عبوس در شهری همچون تهران شوند.

سومین کارگاه اسفند ماه ۹۸ در رسمه طی شش روز برگزار خواهد شد.